400 bin TL’lik otomobil için kredi çeken vatandaşın ödeyeceği tutar dudak uçuklatıyor!

Merkez Bankası’nın (TCMB) yapmış olduğu üst üste gelen faiz artırımları, otomotiv satışlarını etkilemeye devam ediyor. Sıfır otomobillerde geleneksel hale gelen kampanyalar büyük oranda yavaşlarken, ikinci el araç pazarında ise krediler vatandaşların çekemeyeceği seviyeye yükseldi. 400 bin TL’lik otomobilin bedelinin alıcıya kredi ile bedelinin 1 milyonu aştığını belirten Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Otomotiv kredi çıkmazında sıkıştı” sözleri ile son durumu değerlendirdi.

TÜKETİCİNİN ELİ KOLU BAĞLANMIŞ DURUMDA

Parasal sıkılaştırma politikaları adına yapılan faiz artırımları neticesinde sıfır kilometre otomobil bayileri, kendi imkânlarıyla fonladıkları aradaki farkları ödemekte güçlük çektiği için kampanyalardan vazgeçerken, hemen hemen birçok markada görülen 200-300 bin TL’ye sıfır faiz kampanyalarını nisan ayı itibarıyla sonlandırdığı belirtiliyor. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, “Parasal sıkılaşma politikasının bankalar tarafından tam ve sıkı biçimde hayata geçirilmesi tüketicinin elini kolunu bağlamış durumda” diyen Karakaş, şunları kaydetti:

“Şu anda tüketicinin önünde iki seçenek var: 1. kredi kartıyla 12 taksit imkânı, 2. senetli sistemle 48 ay vade. Tüketici bu yolları kullanarak satın alma yapmaya çalışıyor, genel itibarıyla finansal desteği otomotiv piyasasının tamamında yok hükmünde denilecek durumda. Artan faizler nedeniyle tüketiciden müthiş bir şikâyet var. Örneğin 400 bin TL’lik bir otomobilin 24 ayda 1 milyon TL’yi aşan geri ödemesi var. Bu durum da tüketiciyi otomobil satın alırken korkutuyor, cebini yakıyor.”

Karakaş, “Güncel durumun sürdürülebilir olmadığını düşünüyoruz, faizler en azından Merkez Bankası politika faizi dolaylarında olması gerekiyor” dedi.

Şu anda ikinci elde bir kaos hâkim olduğunu belirten Karakaş, “Uzun dönem kiralamada da benzer; 1 milyonluk otomobili 24 ayda 2,5 milyon TL geri ödemeniz gerekiyor, yani 1,5 otomobil daha borcunuz oluyor. Sektörde kimse bu yükün altına girmek istemiyor. Bu nedenle kiralama ve filo tarafında da araç değişimleri yavaşladı. Genel olarak tüm sektör sıkıştı diyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x